88843088 - 88843025 - 88848075 - 88843137 - 09122038368 info@hlcgroup.ir

چگونه شروع کنم؟ | پردازش تصویر

کنترل سرعت با پردازش تصویر

کلیه مقالات

چگونه شروع کنم؟ | پردازش تصویر

ارسال شده توسط پشتیبانی

چکیده : امروزه پردازش تصویر بهترین ابزار برای استخراج ویژگی ها و تحلیل موقعیت و در نهایت تصمیم گیری صحیح می باشد . زمینه های مختلف کاربرد پردازش تصویر عبارتند از صنعت، هواشناسی ، شهرسازی ، کشاورزی ، علوم نظامی و امنیتی ، نجوم ، فضانوردی ، پرشکی ، فن آوری های علمی ، باستان شناسی ، تبلیغات ، سینما ، اقتصاد ، روانشناسی.

تاریخچه  پیدایش پردازش تصویر :

پردازش تصویر از سال ١٩۶۴ تا کنون رشد فراوانی یافته  است.ابتدایی ترین کاربردها پردازش تصاویر دردهه ۶۰ و ۷۰ جنبه های نظامی و جاسوسی بود که باعث شد نیاز به تصاویر با کیفیت بالاتر بوجود آید.پس از آن مصارف دیگری برای تصاویر سطح زمین پیدا شد که کاربرد تصاویر چند منظوره برای کشاورزی را بوجود آورد اواسط دهه ۷۰ و اواخر دهه ۸۰ میلادی با اختراع اسکنر های  CAT , MRI  تحولی عظیم را در علم پزشکی بوجود آورد در اواخر دهه ۸۰ پردازش تصویر وارد دنیای سرگرمی شد و مصارف عمومی تری را پیدا کرد. همچنین وارد علم رباتیک شد و امروزه صنایع زیادی را تحت پوشش خود گرفته است

آموزش پردازش تصویر

پردازش تصویر :

امروزه با روش های مختلف  اخذ اطلاعات گسسته مانند پویشگرها و دوربین های دیجیتالی ، پردازش تصویر کاربرد زیادی پیدا کرده است.

تصاویر حاصله از این اطلاعات همواره کم و بیش همراه مقداری نویز بوده و در مواردی نیز مشکل محوشدگی مرزهای داخل تصویر می باشد که موجب کاهش وضوح تصویر دریافتی می گردند

مجموعه عملیات و روش هایی که به منظور کاهش عیوب وافزایش کیفیت ظاهرتصویر مورد استفاده قرار میگیرد پردازش تصویر نامیده می شود.

پردازش تصاویر دارای دو شاخه عمده بهبود تصاویر و  ماشین  بینایی است

بهبود تصاویر شامل روش هایی مثل استفاده از فیلتر محو کننده افزایش تضاد تصاویر و بهتر کردن کیفیت دیداری تصاویر و اطمینان از نمایش درست آن ها در محیط مقصد است.

بینایی ماشین به روش هایی می پردازد که به کمک آن ها می توان معنی و محتوای تصاویر را درک کرد تا از آن ها در کارهایی چون رباتیک و محور تصاویر استفاده شود.

 

کاربرد پردازش تصویر:

زمینه های مختلف کاربرد پردازش تصویر عبارتند از صنعت، هواشناسی ، شهرسازی ، کشاورزی ، علوم نظامی و امنیتی ، نجوم ، فضانوردی ، پرشکی ، فن آوری های علمی ، باستان شناسی ، تبلیغات ، سینما ، اقتصاد ، روانشناسی ، که در ادامه به چند مورد از آن ها اشاره می کنیم:

 

 

کاربرد پردازش تصویر در صنعت :

 امروزه کمتر کارخانه پیشرفته ای وجود دارد که بخشی از خط تولید آن توسط برنامه ها هوشمند بینایی ماشین کنترل نشود.

بسیار کم، سرعت زیاد، هزینه نگهدار بسیار  پایین  ، عدم نیاز به حضور اپراتور ۲۴ ساعته و خیلی مزایای دیگر باعث شده که  صنایع و کارخانه ها به سرعت به سمت پردازش تصویر و بینایی ماشین روی بیاورند.

خط تولید با پردازش تصویر
خط تولید با پردازش تصویر

کاربرد پردازش تصویر در کشاورزی  :

پردازش تصویر در کشاورز معمولاً در دو حالت کاربرد دارد:

یکی در پردازش تصاویر گرفته شده از ارتفاعات بالا مثلاً از هواپیما و دیگری در پردازش تصاویر نزدیک به زمین.در پردازش تصاویر دور به عنوان مثال می توان تقسیم بندی اراضی را تحلیل کرد.

نزدیک هم در ساخت ماشین ها هرز چین اتوماتیک کاربرد دارد

پردازش تصویر در کساورزی
پردازش تصویر در کساورزی

پردازش تصویر در کساورزی-زمین
پردازش تصویر در کساورزی-زمین

 

کاربرد پردازش تصویر در علوم نظامی و امنیتی :

 پردازش تصویر بخصوص بینایی هوشمند، برای دولت اکثر کشور ها بسیار مهم است. به عنوان مثال موشک هدایت شونده خودکار وجود دارد که می تواند رو در یک ساختمان قفل کند .

در مسائل امنیتی تصویردوربین ها که به صورت اتوماتیک از ماشین هایی که تخلف رانندگی انجام می دهند عکس برداری نمایند.

کنترل سرعت با پردازش تصویر
کنترل سرعت با پردازش تصویر

کاربرد پردازش تصویر در پزشکی :

یکی از مهمترین کاربردها پردازش تصویر در علم پزشکی است. در جایی که ما نیاز داریم تمام عکس ها با نهایت شفافیت و وضوح گرفته شوند زیرا دیدن تمام جزئیات لازم است.جراحی های ریز  microsurgery با ایجاد یک سوراخ کوچک و فقط دیدن محل جراحی توسط پزشک، از راه دور و توسط بازوها  رباتیک بسیار دقیق انجام می شوند

پردازش تصویر پزشکی
پردازش تصویر پزشکی

کاربرد پردازش تصویر  فناوری های علمی:

پردازش تصویر در افزایش سرعت پیشرفت های علمی تأثیر فوق العاده داشته است. اولین و مشخص ترین تأثیر آن را می توان در علم عکاسی یا هنر دید. شکار لحظه ها شگفت آوری

که در کسری از ثانیه اتفاق می افتد.این علم در پیشرفت علوم پایه فیزیک ، شیمی و مخصوصاً تحقیقات فیزیکی و مکانیکی، کمک فراوانی کرده است

 

 نرم افزارهای پردازش تصویر:

LabView پردازش تصویر با
LabView پردازش تصویر با

        LabView        پردازش تصویر

 

 

 

 

برچسب , , , , , , ,

  • فوریه 2, 2015

منتظر شما در کانال تلگرام شرکت هستیم

می خواهم از قیمت محصولات جدید مطلع شوم