88843088 - 88843025 - 88848075 - 88843137 - 09122038368 info@hlcgroup.ir
تنش پس ماند

استرین گیج محصولات

تنش پسماند

ارسال شده توسط پشتیبانی

تنش پسماند چیست ؟ 

تنش پسماند ( Residual Stresses ) سیستم تنش هایی هستند که وقتی جسمی از نیروهای خارجی رهاست،در آن جسم وجود دارند.چون تنش های باقیمانده توسط تغییر شکل مومسان غیریکنواخت تولید می‌شوند.

تعریف تنش پس ماند

تنش پسماند تنشی است که پس از زدوده شدن تنش اعمالی به یک جسم جامد، در آن باقی می‌ماند. تنش پسماند می‌تواند سودده یا زیانبار باشد.

علت پیدایش تنش پسماند چیست؟

تنش پسماند تقریبا در تمام مراحل ساخت و تولید اعم از ریخته گری ، جوشکاری ، ماشینکاری ، قالب زنی ، عملیات حرارتی و خم کاری ایجاد می شود.  در میان عوامل ذکر شده می توان به عوامل تغییر شیب در بخش های مختلف قطعه و تغییرات حجمی به دلیل تغییرات حرارتی نام برد.

استرس ( تنش ) داخل ماده را با کرنش سنج اندازه گیری می کنند ولی برای به دست آوردن تنش کل بایستی :

تنش کل = تنش پسماند + تنش 

یک قطعه با تنش پس ماند -400 مگا پاسکاال و تنش اعمالی ۵۰۰ مگا پاسکال دارای Residual Stresses برابر با ۱۰۰ مگا پاسکال است.

Residual Stresses فشاری (-) مفید است و Residual Stresses کششی (+) غیر مفید است و باعث افزایش ترک و کاهش عمر خستگی و استحکام خستگی می شود.

تنش پسماند جوشکاری

در حین جوشکاری ، حوزه حرارتی ناشی از قوس الکتریکی باعث تغییر شکل حرارتی ( انبساط در حین گرم شدن و انقباض در حین سرد شدن ) در جوش و اطراف آن می شود . تغییر شکل حرارتی به طور کلی متناسب با درجه حرارت بوده و این بستگی تا حد نقطه ذوب فلز وجود دارد . هنگامیکه در نقطه ای از جسم ، درجه حرارت به درجه حرارت ماکزیمم می رسد ، دراطراف آن یک شیب حرارتی تند بوجود آمده که منجر به ایجاد یک حوزه تغییر شکل حرارتی در اطراف نقطه مزبور می شود .این منطقه بوسیله فلز سردتر موجود در اطراف آن محدود می گردد . شدت این حوزه ، در نزدیکی نقطه حرارتی بحدی است که این منطقه در حین گرم شدن ، بشدت تحت تاثیر تنش های فشاری قرار گرفته و تغییر شکل پلاستیکی در آن بوجود می آید . در حین سرد شدن ، بواسطه انقباض موضعی ، تنشهای کششی به اندازه تنش تسلیم فلز پایه در جوش و مناطق نزدیک به آن (HAZ ) توسعه می یابد .

اندازه گیری تنش پسماند و روش های اندازه گیری تنش پسماند

تنش پسماند

ابتدا استرین گیج را بر روی یک سطح مورد نظر نصب می کنند وسپس با دریل مخصوص بر روی آن نیرو وارد می کنند و توسط کارت های دیتا اکوزیشن و یا دیتالاگر مقدار تنش و تنش پس ماند را قرائت می کنند.

تصویر زیر عکس یک استرین گیج مخصوص این کار را نشان می دهد:

rsg3

شرکت های متفاوتی این نوع استرین گیج را تولید می کنند مانند TML , Omega , HBM , Juxing

جهت مشاوره  و اطلاع از قیمت و خرید استرین گیج و تجهیزات جانبی می توانید با شرکت تماس حاصل فرمائید.

شرکت Juxing

برچسب , , , , , , , ,

  • آگوست 7, 2016

منتظر شما در کانال تلگرام شرکت هستیم

می خواهم از قیمت محصولات جدید مطلع شوم