88843088 - 88843025 - 88848075 - 88843137 - 09122038368 info@hlcgroup.ir
آموزش PLC logo

کلیه مقالات

آموزش PLC | معرفی PLC

ارسال شده توسط پشتیبانی

 

آموزش PLC
آموزش PLC

چکیده: در این مقاله قصد داریم نحوه انتخاب PLC را به شما  آموزش دهیم که PLC ها بر اساس چه پارامترهایی دسته بندی می شوند و هر یک از پارامترهای را توضیح مختصری می دهیم و همچنین شما را با برخی از مدل های PLC آشنا کنیم.

کلیه PLC ها بر اساس پارامتر های زیر تقسیم بندی می شوند:

ولتاژ کاری

تعداد ورودی و خروجی های دیجیتال

تعداد ورودی های آنالوگ

تعداد خروجی های آنالوگ

شمارنده های سرعت بالا

پروتکل های ارتباطی

صفحه نمایش و عدم داشتن صفحه نمایش

قابلیت افزایش کارت و یا عدم افزایش کارت توسعه

خروجی پالس PWM

 

از لحاظ ولتاژ کاری  به دودسته تقسیم می شوند:

VAC 240/120

VDC 24/12

که پر مصرف ترین نوع آن ولتاژ DC است . یکی از دلایلی که بیشتر از آن استفاده می شود ، نسبت به AC دارای نویز پذیری خیلی کمتری است که از طریق خطوط برق وارد PLC می شود.

 

تعداد ورودی و خروجی دیجیتال از دیگر پارامترهای انتخاب PLC است که بایستی از آن اطلاع داشته باشد ورودی های دیجیتال کلیه PLC شبیه به یکدیگر هستند البته در بعضی از PLC ها این ورودی ها بصورت کانتر سرعت بالا و یا ورودی آنالوگ استفاده می شود که جلوتر توضیح خواهم داد اما در مورد خروجی های دیجیتال به دو دسته کلی تقسیم می شوند:

رله

ترانزیستور

اگر بار تحت کنترل شما داری سرعت سوئیچ پایین ( بیشتر از ۱۰ تانیه) باشد و همچنین بار شما دارای تغذیه مصرفی AC و DC است می توان از رله استفاده کنید و در صورتیکه خروجی دارای سرعت بالاست می توانید از خروجی ترانزیستور استفاده کنید لازم به ذکر است که خروجی ترانزسیتور  تنها می تواند بار با تغذیه DC را سوئچ بزند.

البته با اضافه کردن رله SSR می توانید سیگنال های AC سرعت بالا را سویچ بزنید.

 

تعداد ورودی های آنالوگ یکی از پارامترهای بسیار مهم در PLC است که بر روی قیمت آن تاثیر بسیار زیادی دارد.

شما برای پارامتر ورودی آنالوگ نیاز دارید که پارامتر های زیر را اطلاع داشته باشد:

رزولوشن یا همان دقت: که بر حسب واحد بیت است و معمولا بصورت ۸ بیتی و ۱۰ بیتی است که در رزولوشن ۸ بیتی شما می توانید سیگنال آنالوگ ورودی خود را ۲۵۵ قسمت تقسیم کنید. البته در عمل به این دقت نخواهد بود که در مقاله بعدی  بصورت مفصل تقاوت انواع مبدل های آنالوگ به دیجیتال ADC را خواهم گفت.

تعداد کانال ورودی: که تعیین می کند شما چه تعداد سنسور به آن می توانید متصل کنید. تعدادد کانال های ورودی بر روی قیمت  PLC تاثیر بسیار دارد.

نوع ورودی: معمولا ورودی های آنالوگ PLC بصورت جنرال هستند و طبق استاندارد های صنعتی کار می کند که معمولا ۰-۱۰ ولت و ۴-۲۰ میلی آمپر را  دارند.

 

تعداد خروجی های آنالوگ از دیگر پارامترهای است که در بعضی از PLC ها وجود دارد که معمولا خروجی ۰-۱۰ ولت را می دهند این خروجی می تواند به اینورتر برای کنترل سرعت موتور متصل شود در  پارامتر خروجی آنالوگ نیز رزولوشن یا همان دقت نیز وجود دارد.

 

شمارنده های پر سرعت برای اتصال انواع انکودر و یا پروکسی Proximity مورد استفاده قرار می گیرد.

 

پروتکل های صنعتی
انواع پروتکل های صنعتی در PLC

یکی از مهمترین پارامتر های انتخاب PLC نوع پروتکل ارتباطی با تجهیزات دیگر است در بسیار از مواقع در اجرای پروژه های ابزار دقیق و اتوماسیون صنعتی نیاز داریم که تجهیزاتی دیگری از کمپانی های دیگر به PLC متصال کنیم مانند: اینورتر ، انواع سنسور هایی با خروجی دیجیتال، کارت های آنالوگ و انواع صفحه نمایش برای این منظور حتما PLC شما بایستی درای پروتکل ارتباطی باشد که تجهیز مورد نظر شما آن را پشتبانی می کند برخی از این پروتکل های ارتباطی:

RS232

RS485

Profibus

Modbus

که معروفترین آنها RS485 است لازم به ذکر است که تعداد پورت های ارتباطی نیز در این مورد بسیار مهم است.

 

از لحاظ صفحه نمایش نیزبه دو دسته تقسیم می شوند: با صفحه نمایش و بدون صفحه نمایش که بسته به نوع کاربرد می توان هر کدام از این انواع را انتخاب کرد.

انواع PLC
انواع PLC

قابل ذکر است که  در برخی از مدل ها امکان اتصال کارت های توسعه به PLC وجود دارد ولی در بعضی از مدل ها این امکان نیست . در انتخاب PLC حتما پیش بینی این موضوع را انجام دهید که بسیار مهم است که اگر این مورد را درست انتخاب نکنید و کارفرما امکان جدیدی را به پروژه بخواهد اضافه کند شما دچار دردسر خواهید شد و مجبور هستید PLC  را عوض کنید.

برخی از کارت های توسعه شامل:

GSM GPRS Modem

Analoge input

RTD & Thermocouple

Loadcell

کارت ورودی آنالوگ

کارت خروجی آنالوگ

کارت توسعه ورودی و خروجی دیجیتال

کارت های پروتکل های ارتباطی

کارت اترنت

 

خروجی پالس و PWM که بیشتر برای سیستم های کنترل موقعیت CNC از آن استفاده می شود. که تعداد کانال های خروجی پالس و فرکانس آن بایستی انتخاب شود.

 

 

برچسب , , , , , ,

  • سپتامبر 14, 2014

منتظر شما در کانال تلگرام شرکت هستیم

می خواهم از قیمت محصولات جدید مطلع شوم