88843088 - 88843025 - 88848075 - 88843137 info@hlcgroup.ir
عملکرد استرین گیج

استرین گیج

کرنش سنج چیست ؟

ارسال شده توسط واحد فنی

کرنش سنج یا استرین گیج یک مقاومت فلزی است که جنس آن معمولاً کنستانتان است و خاصیت آن این است که تغییرات مقاومتی آن نسبت به تغییر طول آن خطی است و شیب این رابطه با فاکتور گیج(Gauge factor) بیان میشود و برای کنستانتان حدودا برابر ۲ است.
کرنش سنجهای نیمه هادی هم وجود دارند که زیاد خطی نیستند و به حرارت هم حساسند بنابراین برای کارهای دقیق زیاد مناسب نیستند اما فاکتور گیج آنها بسیار بیشتر از کرنش سنجهای فلزی و در حدود چند صد است.

انواع کرنش سنج
کرنش سنج در دو نوع است: مقید(Bonded) و غیر مقید(UnBonded).
کرنش سنج مقید روی سطح نمونه با چسب میچسبد بنابراین هم کرنش کششی و هم کرنش فشاری را میتوان با آن اندازه گیری کرد. بیشترین نوع استرین گیج از نوع Bonded هستند.
کرنش سنج غیر مقید تنها از دو انتها به نمونه متصل میشود و تنها کرنش کششی را اندازه گیری میکند.

 

کرنش سنج

کاربرد های کرنش سنج

کاربردهای کرنش سنج زیاد است .اولین کاربرد آن اندازه گیری تنش یا Streess می باشد . تنش نیروی وارد بر واحد سطح یک نمونه است. و یک کمیت مکانیکی مهم در رشته عمران و مکانیک می باشد.

فرض کنید بخواهید تنش در میلگردهای یک ساختمان مهم رو مونیتور کنید تا از سلامت سازه مطمئین بشید. برای اینکار باید روی میلگردهای مورد نظر کرنش سنج بچسبانید البته Vibrating Wire یا همان VW جز سنسور های قابل اتصال به سازه های عمرانی است.
یک زمینه وسیع از کاربردهای استرین گیج استفاده از اون در ساخت سنسورهاست. اکثر لودسلها با استرین گیج ساخته میشوند. دسته ای از فشارسنجها هم همینطور.

در این سنسورها، کمیتی که قرار است اندازه گیری شود(مانند نیرو در لودسل و فشار در فشارسنج) ، باعث ایجاد کرنش در یک قسمت سنسور میشود، طوری که کرنش ایجاد شده با کمیت فیزیکی رابطه خطی دارد، سپس کرنش توسط استرین گیج اندازه گیری میشود.

برچسب , , , ,

  • مرداد ۱۰, ۱۳۹۵

نوشته شده توسط واحد فنی

واردات تجهیزات ابزار دقیق ، اتوماسیون صنعتی ، سنسور و آموزش نرم فزار Labview

دیدگاه بسته شده است

منتظر شما در کانال تلگرام شرکت هستیم

می خواهم از قیمت محصولات جدید مطلع شوم