88843088 - 88843025 - 88848075 - 88843137 info@hlcgroup.ir

سنسور های مجاورتی القایی Inductive Proximity Sensors

سنسور های مجاورتی القایی Inductive Proximity Sensors

کلیه مقالات

سنسور های مجاورتی القایی Inductive Proximity Sensors

ارسال شده توسط amini

سنسور های القایی نوعی دیگر از سنسورهای مجاورتیمی باشند که می توان از ای سنورها به عنوان تشخیص فلزات استفاده کرد .این سنسورها معمولا به صورت استوانه ای در قطر های ۳۰mmو۱۸–۱۲-۶,با بدنه پلاستیکی یا فلزی ساخته ی شوند که نوع پلاستیکی دارای درجهت حفاظت بالاتری نسبت به نفوذ آب دارد و نوع فلزی این سنسور دارای استحکام مکانیکی بالاتری است .در شکل زیر چند نمونه از این سنسور نشان داده شده است .

لازم به ذکر است که سنسور ها ی القایی مطابق شکل زیر در اشکال مستطیلی ,شکاف دار وحلقه ای نیز ساخته می شوند .

اساس کار سنسور القایی مطابق شکل زیر بر مبنای جریان ها یگردابی ایجاد شده در داخل فلزی که سنسور وجود آن را تشخیص می دهد ,می باشد.قابلیت ومیزان تشخیص اجسام ه چهار عامل بستگی دارد که به تشریح هر یک می پردازیم .

الف)جنس جسم

فلزات با ترکیبات آهن به سادگی توسط این سنسور تشخیص داده می شوند,علت این امر القای قوی جریان ها یگردابی در داخل این فلزات می باشد .البته این سنسور قابلیت تشخیص فلزات با ترکیبات غیر آهنی مانند برنج را نز دارد ,که علت آن قابلیت ایجاد جریان های گردابی در داخل این نمونه فلزات می باشد .لازم به ذکر است که در فلزات آهنی میزان جریان های گردابی بیشتر از فلزات غیر آهنی می باشد ,در نتیجه تشخیص فلزات آهنی آسان تر از فلزات غیر آهنی است . به علت عدم هدایت مواد غیر فلزی مانند پلاستیک ,این مواد توسط سنسور القایی قابل تشخیص نمی باشند. قابلیت تشخیص فلزات بر اساس هدایت فلزات می باشد,هر چه ضریب هدایت یک فلز بالاتر باشد ,راحت تر می توان وجود این فلز را توسط سنسور القایی تشخیص داد. دقت شود که مطابق منحنی مقابل فلزات اهنی دارای ضریب هدایت بالاتری نسبت به فلزات غیر آهنی هستند.

نکته: به علت عدم هدایت مواد غیر فلزی  مانند پلاستیک,این مواد توسط سنسور القایی قابل تشخیص نمی باشند .

ب)اندازه جسم

سنسور القایی ,یک فلز  اندازه بزرگتر را راحت تر از یک فلز با اندازه کوچک تر تشخیص می دهد و در صورتی که یک  فلز  کوچک تر  از حدی باشد که جریان گردابی بتواند به اندازه لازم در آن ایجاد شود این فلز توسط این سنسور قابل تشخیص نمی باشد .هر چه اندازه یک فلز از حد استاندارد کوچک تر باشد آن فلز در فاصله کمتری از محدوده قابل تشخیص سنسور ,تشخیص داده می شود.

  ج)شکل جسم

شکل جسم در تشخیص آن تأثیر بسزایی دارد,یک قطعه تخت راحت تر از یک قطعه غیر تخت قابل تشخیص می باشد ;در نتیجه اجسام تخت در فاصله  دور تری نسبت به اجسام غیر تخت قابل تشخیص می باشند .علت این امر ایجاد  مطابق شکل ,جریان گردابی قوی تردر قطعه فلزات تخت می باشد .

د)موقعیت یک جسم

موقعیت یک جسم در تشخیص اآن نیز بی تأثیر نیست و در صورتی که یک جسم کاملا روبروی سنسور باشد  بهتر قابل تشخیص می باشد. 

نوشته شده توسط amini

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منتظر شما در کانال تلگرام شرکت هستیم

می خواهم از قیمت محصولات جدید مطلع شوم