88843088 - 88843025 - 88848075 - 88843137 info@hlcgroup.ir

روش های جبران سازی ولتاژ اتصال سرد در ترموکوپل

کلیه مقالات

روش های جبران سازی ولتاژ اتصال سرد در ترموکوپل

ارسال شده توسط amini

Thermocouples عکس

برای جبران سازی  ولتاژاتصال سرد روش های زیادی وجود دارد ,ساده ترین روش قرار دادن اتصال سرد  در یک ظرف یخ درحال ذوب شدن  و صفرکردن  دمای اتصال سرد است,اما این روش در عمل امکان پذیر نیست.

روش دیگر جبران سازی با استفاده از اندازه گیری دمای نقطه سردتوسط یک سنسور دیگر می باشد .با توجه به اینکه ترموکوپل ها برای نشان دادن و یا کنترل دما همراه با یک کنترولر ویا نشانه گر دما مورد استفاده قرار می گیرند که در داخل این کنترولرها می توان عمل جبران سازی به صورت اتوماتیک با استفاده از اندازه گیری دمای نقطه سرد انجام داد ,در این حالت می بایست سیم های رابط بین ترموکوپل و کنترولر از جنس  سیم های ترموکوپل انتخاب شوند ، 

دقت گردد,در صورتی که فاصله ی بین ترموکوپل وکنترولر دما زیاد باشد با توجه به قیمت بالای سیم های ارتباطی از جنس خود ترموکوپل,روش فوق مقرون به صرفه نیست,در نتیجه می توان با استفاده از ترانسمیتر ,دما را در محل اندازه گیری کرد و با استفاده از سیم های  معمولی توسط سیگنال های  استاندارد  ابزار دقیق (معمولا ۲۰-۴   mA) به کنترولر دما یا اتاق کنترل ارسال کرد.

استفاده از ترانسمیتر در صنایع متداول است,چرا که تمامی سیستم های کنترلی آنالوگ ,مانند  کارت های ورودی آنالوگ PLC ها با سیگنال های استاندارد ابزار دقیق سازگاری کامل دارند و قابلیت سنجش این سیگنال برای سیستم های کنترلی به سادگی مقدور است .

به منظور حفاظت  فیزیکی ترموکوپل سیم های آن را داخل لوله یا روکشی از جنس فولاد زنگ نزن یا سرامیک قرار می دهند,همچنین سیم های رابط ترموکوپل نیز دارای پوشش حرارتی ,متناسب با محل نصب ترمو کوپل می باشند.انتخاب جنس  ترموکوپل متناسب با محل نصب آن می باشد که معمولا ترموکوپل  با بدنه پلاستیکی برای اندازه گیری دماهای پایین و ترموکوپل با بدنه فولاد زنگ نزن  جهت اندازه گیری دماهای متوسط و بالا مورد استفاده قرار می گیرد.البته دقت شود , هر چه بدنه ی ترموکوپل مقاوم تر باشد,اندازه گیری با تأخیر بیشتری صورت می گیرد .

قوانین ترموکوپل:

قوانین مربوط به ترموکوپل در اندازه گیری دما بسیار اهمیت دارند که به طور خلاصه این قوانین توضیح داده می شوند :

۱) دمای سیم های رابط :

 طبق این قانون , ولتاژ ترموکوپل به دمای سیم های رابط وابسته نیست و فقط به THو TC بستگی دارد.

۲) فلز اضافی :

در موقع استفاده از ترموکوپل اگر یک فلز با جنس جدید به ترموکوپل متصل شود , در صورتی که اتصال جدید دارای دمای یکسان باشد , ولتاژ تولیدی ثابت می ماند,به طور مثال فلز جدید می تواند یک ولت متر باشد.

۳) فلز میانی :

طبق این قانون می توان ولتاژتولیدی دو فلز به طور مثال مس و آهن را از جمعولتاژهای دو ترموکوپل با این فلزات  و فلزدیگری به طور مثال مس-کنستانتان و کنستانتان-آهن بدست آورد .

۴) دمای میانی :

ولتاژ سی بک از دمای پایین تر تا دمای بالاتر برابر مجموع ولتاژ سی بک از دمای پایین تا هر دمای میانی و ولتاژسی بک از دمای میانی تا دمای بالاتر است.

 

 

 

—————————————————————————————————————————————

 

برچسب ,

نوشته شده توسط amini

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منتظر شما در کانال تلگرام شرکت هستیم

می خواهم از قیمت محصولات جدید مطلع شوم