88843088 - 88843025 - 88848075 - 88843137 - 09122038368 info@hlcgroup.ir

کلیه مقالات

تاکومتر تاکومتر یا دور سنج

ارسال شده توسط پشتیبانی

تاکومتر یا دور سنج  ( tachometer  )

در تجهیزات تست و اندازه گیری ، تعداد دور را میتوان به شکل مکانیکی یا الکتریکی یا نوری اندازه گرفت که این اندازه گیری در تجهیزات دایره ای شکل و موتورهای الکتریکی کاربرد دارد. در انتهای دورسنج های یا تاکومتر  مکانیکی یک برآمدگی هست که دوکی شکل یا به شکل استوانه میباشد که برای تماس با قطعه ی دوار  طراحی شده است. در تاکومتر های مکانیکی  با افزایش سرعت و تعداد دور بر دقیقه این مقدار مکانیکی  تبدیل به الکتریکی میشود. به عنوان نمونه وقتی به شافت یک آرمیچر زائده متصل شود قادر است مقدار سرعت و دور بر دقیقه را اندازه گیری کند.

معمولا در دورسنج های نوری لیزری از طریق چسباندن یک برچسب منعکس کننده لیزر تابشی از دستگاه تعداد دور بر دقیقه و سرعت را  میتوان اندازه گرفت. دورسنج های یا تاکومتر نوری دیگر که استروبوسکوپ نام دارند مکانیزم خاصی دارند بدین شکل که در استروبوسکوپ با فرکانسهای مختلف یک فلاش را  میتوان تحریک کرد . در واقع  یک فلاشر روشن و خاموش میشود و فلاش میزند.

با توجه به اینکه چشم ما میتواند فلاشهای لحظه تصویر را ببیند به عنوان توضیح وقتی که فرکانس چرخش  با فرکانس فلاش زدن یک فن مساوی شد ، تجهیز دوار را ثابت میبیند که بدین شکل اولین فرکانس گردش دستگاه که بیانگر دور بر دقیقه یا rpm است به دست می آید.

 

برچسب ,

  • تیر ۱۵, ۱۳۹۶

منتظر شما در کانال تلگرام شرکت هستیم

می خواهم از قیمت محصولات جدید مطلع شوم