88843088 - 88843025 - 88848075 - 88843137 info@hlcgroup.ir

کلیه مقالات

آموزش DAQ PWM

ارسال شده توسط amini

  1. کارت های DAQ PWM دارای پنج خروجی PWM می باشند که با دستورات frx=frequency و dcx=Duty Cycle می توانید فرکانس و Duty Cycle هر کدام از این خروجی ها را کنترل کنید ، برای اینکه فرکانس مورد نظرتان را در خروجی ببینید باید طبق فرمول زیر عدد frequency را بدست آورید و آن را با دستور frx برای کارت ارسال کنید (x=1~5 ، شمار کانال pwm را مشخص میکند) :

 = 16000000/ frequency فرکانس خروجی مورد نظر

به عنوان مثال برای داشتن فرکانس ۴۰kHz باید عدد  frequency=400 باشد .

همچنین برای تنظیم Duty Cycle باید عددی بین ۱ تا ۴۰۰ را با دستور dcx برای کارت ارسال کنید مثلا عدد ۲۰۰ ، Duty Cycle=%50 را می دهد .

  1. انجام پروژه :
  • سخت افزار را با توجه به مطالب تست و نحوه راه اندازی کارت روشن و آماده برای انجام پروژه کنید .

 

خروجی PWM :

سخت افزار خود را مطابق شکل زیر متصل کنید در این اتصال ما خروجی pwm1 و pwm2 و pwm3 را به سه عدد LED متصل کرده ایم و می خواهیم با تغییر Duty Cycle نور LED را کم و زیاد کنیم  :

کارت DAQ PWM

در محیط Hyper Terminal دستورات زیر را وارد کنید :  

در این نرم افزار یک مقدار ثابت مثلا ۴۰۰ (معادل فرکانس ۴۰kHz) را به fr1 و مقادیر متفاوت به dc1 بدهید تا تغییرات خروجی را مشاهده کنید ( البته لازم به ذکر است که برای مشاهده و اندازه گیری دقیق سیگنال pwm باید از اسیلوسکوب یا ولت متر استفاده کرد ) .

 

ورودی های دیجیتال :

سخت افزار خود را مطابق شکل متصل کنید :

ورودی دیجیتال PWM

محیط Hyper Terminal را باز کنید با ارسال دستور rddi برای کارت شما می توانید ۸ ورودی دیجیتال را به صورت باینری بخوانید مثلا به صورت ۱۱۱۱۱۱۱۱ ، کلید های Dipswitch را تغییر دهید و دوباره دستور rddi را وارد کنید و تغییرات ورودی دیجیتال را ببینید مثلا به صورت ۱۱۱۰۰۱۱۰ خواهید دید .

 

خروجی دیجیتال :

سخت افزار خود را مطابق شکل متصل کنید :

خروجی دیجیتال PWM

در محیط Hyper Terminal با وارد کردن دستور setdo1 و rstdo1 می توانید LED1 را خاموش و روشن کنید .

 

ورودی آنالوگ : 

یک پتانسیومتر را به سخت افزار خود مطابق شکل متصل کنید :

ورودی آنالوگ PWM

درمحیط Hyper Terminal دستور adc1 را وارد کنید عددی که شما می خوانید یک عدد دسیمال می باشد که با ضرب این عدد در ۰٫۴۸۸  ورودی آنالوگ را بر حسب میلی ولت خواهید داشت .

 

کالیبراسیون آنالوگ :

 قبل از اینکه به ورودی آنالوگ یک ورودی اعمال کنید ورودی آنالوگ مورد نظر را زمین کنید و بعد دستور adc1 را وارد کنید می بینید که یک عددی خوانده می شود این عدد خوانده شده مرجع صفر شماست ، یعنی هر بار که ورودی آنالوگ را می خوانید باید این عدد را از آن کم کنید و بعد در عدد ۰٫۴۸۸ ضرب کنید  .

ولتاژ Reference آنالوگ کارتDAQ PWM  برابر با ۲ ولت می باشد دقت شود که به ورودی آنالوگ ولتاژ بیشتر از ۲ ولت داده نشود که موجب سوختن کارت می شود، در صورتی که ولتاژ آنالوگ بیشتر از ۲ ولت بود از برد های تقسیم مقاومت برای کاهش آن استفاده کنید .

 

در صورت داشتن هرگونه سوال یا مشکل فنی ، به منظور صرفه جویی در زمان و کسب اطلاعات کاملتر سوالات خود را  لطفا در انجمن مطرح فرمایید .

——————————————————————————————————

 

نوشته شده توسط amini

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منتظر شما در کانال تلگرام شرکت هستیم

می خواهم از قیمت محصولات جدید مطلع شوم